Vinársky dom KOPEČEK

Pomôžeme s objednávkou: +421 918 053 272 8:00 - 17:00

Jar Leto Jeseň Zima Postrehy

Radca pestovateľa - newsletter

Prajem si odoberať zaujímavé články, rady a tipy pre všetkých vinohradníkov a záhradkárov.

Súhlasím sa spracovaním osobných údajov za účelom rozosielky newslettera

Nešváry pri výrobe vína, alebo Ide to aj inak

Každý máme nejaké navyklé postupy a v prípade výroby vína sa občas môže jednať aj o zlozvyky, vychádzajúce z kombinácie neznalosti detailných chemických procesov a všeobecne prijatých postupov, získaných v najbližšej komunite vinohradníka. Náš špeciál sa týmito najčastejšími nešvármi zaoberá a zároveň dáva odporúčania, ako postupovať lepšie.

Zbynek Kopeček, David Neduchal, Václav Pelikán, 2.9.2022

Patent na rozum nemá nikto, vrátane nás. Vychádzame z našich odborne získaných vedomostí, dlhoročných skúseností a každodennej práce v tomto odbore. To nás, aspoň v tomto rozsahu, osmeluje dávať rady tu spomínané.

Treba tiež dodať, že jednotlivé nešváry, ktoré sú tu uvedené, nemusia mať jedno jediné správne riešenie, čo je u nich napokon uvedené.

Č.1 Spontánne kvasenie je dielo náhody, alebo vynechanie aplikácie ušľachtilých kvasiniek automaticky nerobí víno lahodné a prírodné.

Divoké kvasenie/spontánne kvasenie je pôvodná metóda výroby vína, kedy sa nepoužíva šľachtených kmeňov kvasiniek, ale spolieha sa na tie prirodzene sa vyskytujúce, či už v šupke kvaseného ovocia alebo v priestoroch pivnice či pálenice.

Na rozdiel od priemyselne šľachtených kvasiniek, u ktorých sú už vopred známe ich nároky na teplotu, živiny a pod., divoké kvasinky sa môžu správať nepredvídateľne a výsledná chuť kvasu je oveľa horšie odhadnuteľná, pretože sa nevie, aká kvasinka sa uchytí - či tá zlá alebo dobrá. Z tohto dôvodu je spontánne kvasenie v prostredí menších vinárov veľmi riskantné a skôr ho neodporúčame.

Na druhú stranu, pod dohľadom skúseného vinára či páleníka však môže tento postup dávať zaujímavé výsledky, ktoré často viac reflektujú miesto vzniku a podčiarkujú osobitosť výsledného produktu.

Ušľachtilé kvasinkyšpeciálne kultivované kvasinky, ktoré v sebe majú zabudované aromatickejšie vínne prekurzory, ľahšie sa s nimi pracuje, pretože viete, aká kvasinka tam je a čo má/nemá rada. Či bude viac absorvovať výživy, akú teplotu kvasenia vyžaduje, navyše vône sú čistejšie a ľahšie sa dá vo vínach zorientovať.

Základom výroby skvelého vína sú hrozno a kvasenie. Ako ale vybrať tie najvhodnejšie kvasinky? Pomôže tento jednoduchý prehľad >>.

Ako nevýhodu ušľachtilých kvasiniek možno nájsť v tom, že treba robiť zákvas, čo je ďalší nešvár, pretože ho dosť malovinárov nepripravuje správne.

Ako správne pripraviť a aplikovať kvasinky? (Výpočet platí pre 100 l muštu)

  1. Do zmesi 2 dcl teplej vody vody a 2 dcl muštu (zmes by mala mať aspoň 30 - 35 ° C) dôkladne vmiešame kvasinky, počkáme cca 30 min (až sa kvasinky "rozbehnú") a vlejeme do muštu (v prípade hroznového muštu by mal byť odkalený.) Je potrebné dbať na to, aby zákvas mal podobnú teplotu ako mušt, teda aby maximálny rozdiel bol + - 6 °C.
  2. Po 1 až 3 dňoch po zákvase pridáme výživu (napr. FermiHill výživa Pure) pre hladký priebeh fermentácie.

Č.2 Neodkalený mušt tiež neznamená prírodný mušt, ale skôr mušt plný postrekov a chrobákov.

Čerstvo vylisovaný mušt obsahuje okrem zvyškov postrekov (čo sú jedy, ktoré ničia obličky a pečeň) aj hrubé nečistoty z vinice, hmyz, zvyšky pôdy a pod. Taký neodkalený mušt je jeden z hlavných príčin budúcich problémov v mušte/víne.

Víno z neodkaleného muštu je výrazne náchylnejšie k vadám a chorobám ako je pachuť po sírovodíku, myšina, horčina, prchavky, nečistá aromatika / chuť a ďalšie negatívne senzorické vlastnosti.

  • Odkalovací enzým - najefektívnejšia cesta. Odvážené množstvo enzýmu vmiešame do muštu, necháme cez noc pôsobiť a ráno stočíme čistú šťavu do inej nádoby (kaly zostanú na dne pôvodnej nádoby.
  • Bentonit. Odporúčame ho použiť pri hrozne, ktoré nie sú v dobrom zdravotnom stave. Bentonit totiž dokáže na seba nadviazať zlé látky, ktoré by robili následne problémy. Ďalšou výhodou je, že sa zbavíme časti termolabilných bielkovín. Nevýhoda je, že okrem zlých látok môže so sebou bentonit stiahnuť aj tie dobré, preto je jeho použitie do zdravých muštov kontraproduktívne.
  • Mostgelatine. Má ešte výhodu v tom, že dokáže šťavu zbaviť triesloviny, zároveň si však do muštu dodáme nežiaduce bielkoviny.

Ďalšie pozitívum odkalovania je fakt, že sa tieto odseparované kaly dajú pomocou 100% prírodnej buničiny vylisovať a získať z nich ešte ďalší kvalitný mušt, čím maximalizujeme zber. To sa v čase ekonomickej neistoty môže naozaj hodiť. Viac informácií o skvelej buničine v tomto článku.

Z neodkaleného muštu je možné vyrobiť špičkové víno, treba však úplne vyradiť používanie pesticídov vo vinici a vykonať ďalšie nespočetné množstvo úkonov, ktoré pre tento spôsob výroby vína vyžadujú, a to už pred samotným výsevom viniča, z ktorého sa bude víno vyrábať. Vzhľadom na tlaky na rastliny, ktoré sa v posledných rokoch intenzívne vyskytujú, v prostredí malovinárov ide o veľmi rizikovú techniku, ktorú neodporúčame.

Č.3 Pre nahnité hrozno platí predchádzajúci bod bezpodmienečne.

Hnilobu hrozna spôsobuje pleseň šedá/biela (poznáte ju tak, že v období sucha hrozno zasychajú a vo vlhkých podmienkach sa na povrchu hrozna tvorí šedý povlak). Hnilobu môže tiež spôsobovať nabodanie hmyzom.

Neodkalením muštov z nahnitého hrozna riskujeme mnoho problémov. Zlé kvasenie, zvyšky postrekov, aj následné vady-zápalka, prchavky, myšina a rôzne ďalšie rušivé tóny. Pozri predchádzajúci odsek.

Víno po odkalení ihneď zakvaste, mušt tak nepodlieha zbytočnej oxidácii.

Ako hnilobe predchádzať?
Dá sa sledovať dlhodobé predpovede počasia a rôzne prognózy, signalizácia a analýza vývoja kalamít vo viniciach, ktoré v dnešnej dobe ponúka niekoľko firiem, vrátane tej našej. Je tiež dobré riadiť sa postrekovým plánom, vhodne striedať postreky a sledovať zdravotný stav kríkov vo vinici. Keď už hnilobu na hrozne objavíte, pre budúce víno je lepšie hrozno pozbierať čo najskôr, aj keď to bude na úkor nižšej cukornatosti.

Aké použiť postreky: Switch, Prolectus, Teldor, Scala, Serifel, Aquavitrín (BIO).

Č.4 Nebezpečné je zbierať hrozno nielen za dažďa, alebo Vysoké teploty môžu hrozno uvariť.

Za horúce jesenné teploty môžeme považovať 25 ° C a vyššie. Taký teplý deň pritom v období vinobrania nie je žiadna výnimka. Pri zbere v týchto podmienkach sa začínajú urýchľovať oxidatívne procesy hneď po odstrihnutí hrozna. Môže sa stať, že už pri macerácii rmut začne kvasiť. V takom prípade sa šťava nedá odkaliť a s tým súvisia už spomínané problémy. Kvas začne búrlivo kvasiť, čo spôsobuje únik aromatických látok.

Pokiaľ ale nie je iná možnosť, je dôležité skrátiť maceráciu na dobu nevyhnutne potrebnú alebo použiť suchý ľad.

Riešenie je pritom pomerne jednoduché - začať zber skoro ráno, keď teploty nie sú také agresívne.

Pri zbere hrozna venujte pozornosť aj aktuálnemu počasiu. Dážď a vlhkosť znižujú cukornatosť hrozna, vysoké teploty ovplyvňujú oxidačné procesy a môžu výrazne znížiť kvalitu finálneho produktu.

Č.5 Cukornatosť hrozna dôležitá je, ale ešte významnejšie sú hodnoty pH a kyselín.​

Cukornatosť naozaj nie je ten najdôležitejší ukazovateľ. Vlastne nám uvádza iba akosť hrozna, poprípade sa vďaka nej dá vypočítať potencionálny alkohol vo víne. Hodnoty pH a kyselín sú však oveľa dôležitejšie.

Hodnota pH predovšetkým uvádza stabilitu vína. Vysoká hodnota pH (napr. 3,6) je príčinou nestability vína a jeho vysokej spotreby síry (víno ju bude veľmi "žrať"), čo môže spôsobiť druhotné kvasenie. Ideálna hodnota pH je 2,8 - 3,2 av prípade modrých hrozna (ak sa počíta s malolaktickou fermentáciou) to je 3,4.

Meria pH metrom, ktorý je nutný pred každou sezónou kalibrovať. Meranie je vhodné vykonávať buď pri hrozne (a podľa toho určiť termín zberu) alebo v šťave. U vína toto meranie slúži pre informáciu, aká vysoká bude potreba dosírovať.

Čo keď hodnota pH nie je optimálna? Ak je hodnota pH nízka (pod 2,8) víno je potrebné dostať na stabilnú hodnotu odkyslením. V prípade vysokého pH (nad 3,2 u bieleho) treba víno dokysliť (tento jav je v našich podmienkach výrazne častejší).

Odkyslenie/dokyslenie je lepšie vykonávať v mušte. Vo víne by tento zásah bol drastickejší a trvalo by dlho než sa dá dohromady

Č.6 Macerácia rmutu môže byť skvelá, pozor však na antioxidanty, alebo čistý Pyroš a hrozno spolu nejdú dohromady.

Macerácia je ponechanie (1 hodina až mnoho dní) čerstvo pomletého hrozna na šupkách za účelom vylúhovania v nich obsiahnutých látok, teda prirodzených aróm, farbív, tanínov, trieslovín, intenzívnejšej chute a ďalších vlastností.

K podpoře macerace se používají enzymy, které nám pomáhají zkrátit dobu macerace a celkově zvýšit její kvalitu. Používá se

  • špeciálny lisovací a maceračný enzým pre biele vína - Rapidase expresion,
  • enzým pre zlepšenie extrakcie a intenzity farby, farebnej stability a celkového procesu spracovania modrého hrozna - Rapidase EX Color,
  • špeciálny enzým na rozklad ovocných a hroznových kvasov - Enzým extra fruit Hill

Výhody enzýmu - šetrí čas, menšia oxidácia rmutu, lepší farebný profil, viac polyfenolov, zlepšuje čířící schopnosť.

Nevýhody - pri prílišnom nakvasení sa uvoľňujú horčiny a pri bielych vínach sa musí vykonať odkalenie.

Trend dnešnej doby je obmedzovať použitie síry vo víne. Starí vinári dávali "pyroš" (čistá síra vo forme prášku) alebo tekutú síru už do rmutu. V dnešnej dobe ale už poznáme oveľa šetrnejšie a efektívnejšie metódy. Jedna z nich využíva špeciálny prípravok, ktorý obsahuje vyváženú zmes antioxidantov - tanín, kyselina askorbová a pyrosiričitan. U nás tento produkt ponúkame pod názvom Tan Fruit Blanc (pre biele rmuty) a Tan Fruit Rouge (pre červené rmuty). Úplne bez síry a pritom stále s ochranným účinkom je FermiHill X-PRO Grapes.

Tieto taníny okrem ochrany muštu ho tiež vedia senzoricky zlepšiť a zbaviť časti termolabilných bielkovín. Jediná nevýhoda tanínu spočíva v jeho obstarávacej cene, ktorá je zo všetkých možností najdrahšia, aj tak sa ale vzhľadom na jeho celkový prínos pre víno rozhodne sa oplatí.

Použitie čisto tekutej síry na ochranu rmutu dáva zmysel iba pri silne nahnitom hrozne, pri ktorom ale skôr odporúčame celý proces macerácie úplne vynechal a pomleté hrozno okamžite vylisovať.

Č.7 Stará bečka vyzerá dobre na fotke alebo vo filme, víno do nej ale rozhodne nedávajte.

Stará bečka je nositeľom (a prenášačom) širokého spektra vád a chorôb vín (prchavky, myšina, kvasné zápachy, Brettanomyces, kries, pachuť po sude, plesni a pod.) ktoré sa v nej nazbierali počas dlhých rokov.

Pokiaľ je bečka zdravá, čo možno čiastočne spoznať senzoricky – hlbokým privoňaním k hrdlu (ale ani to nie je istota), je dobré použiť kombináciu pozitívnych prínosov tohto suda, teda mikrooxidácie/predýchania a pridaním dubových chipsov alebo dubových dosiek, ktoré nápoju dodajú príjemnú intenzívnejšiu chuť a vôňu. Treba však mať istotu, že bečka je skutočne zdravá.

 Starý sud na víno vyzerá romanticky, často ale obsahuje neodstrániteľné zárodky chorôb, ktoré sa bezpečne dostanú do budúceho vína v tejto bečke. Následky sú potom katastrofálne.

Staré drevené bečky majú taktiež množstvo nevýhod. Sú ťažké, zle sa oplachujú, dezinfikujú, sú horšie skladovateľné a musí byť furt úplne plné (a aj keď sa víno v nich nekonzumuje, neustále sa z nej odparuje - anjelská daň) a ako už bolo spomenuté - keď sa do nich dá zlé víno, často to negatívne ovplyvní aj tie vína, ktoré sa do bečky dajú následne. Rovnako obstarávacia cena obstarávacia cena je vysoká.

Pokiaľ máte kvalitnú a zdravú bečku, používajte ju. Pokiaľ ale o jej kvalite nie ste presvedčení, nepoužívajte ju. Nahradí ju demižón alebo fantastickú nerezová nádoba s plávajúcim vekom. Vďaka našim službám, zameraným na menších vinohradníkov, sme dokázali na náš trh dostať prvotriedne enologické prípravky, ktoré používajú svetové vinárstva, a to v balení aj na 100 l. Napríklad taníny, dosky alebo chipsy z pravých francúzskych vypaľovaných dubov odvedú svoju prácu na jedničku z hviezdičkou. Aj bez starej bečky.

Č.8 Najlepšie na dosladenie je hroznový koncentrát, nie repný cukor.

Pokiaľ je treba do nápoja dodať cukor, rozhodne odporúčame čistý hroznový koncentrát. Ide o vysoko kvalitný produkt, ktorý sa lepšie zapracováva a dávkuje do vína, zvyšuje jeho viskozitu, nie je rafinovaný a tiež sa nedá zistiť v laboratóriu.

Jediné vhodné využitie repného cukru je na dosladenie muštu nevyzretého hrozna.

Č.9 Desinfekcia nerezovej nádrže sírou rovná sa jej úplná likvidácia.

Plátková síra či akékoľvek dezinfekčné prípravky obsahujúce chlór narušia legovanú oceľ, ktorá chráni povrch nerezovej nádrže pred hrdzavením. Potom prichádza k tzv. bodovej korózii, teda keď bodky v chróme sa čoskoro stanú malými dierkami, čo je pre nádobu smrtiacu.

Namiesto toho použite obyčajnú vriacu vodu (veľmi efektívne tiež odstraňuje prilepený vínny kameň), prípadne pre kompletnú sanitáciu hydroxid sodný.

Č.10 Plátkovou sírou sa zle nedosiruje, istota je síra tekutá.

Najmä v minulosti sa používala plátková síra na dezinfekciu bečky či demižónu, a to spôsobom, kedy sa zapálil na drôtu napichnutý sírny knôt, vložil do nádoby a bezprostredne po dohorení sa nádoba naplnila vínom. Táto metóda je riziková predovšetkým pre to, že nemožno bezpečne odhadnúť presné množstvo síry, ktorá sa do vína dostane.

Našťastie existuje veľmi jednoduché a účinné riešenie vo forme síry tekutej, ktorá sa aplikuje priamo do nápoja a jej dávkovanie je presné. Odporúčame 15% Solfosteril, ktorý ide bez amoniaku.

Č.11 Akoukoľvek sírou sa tiež nečerí. Nikdy.

Toto je už skôr extrémny prípad, ale zo skúseností vieme, že niektorí vinári takýto postup naozaj vykonávajú. Zasírením, resp. prešírením nápoja naozaj dôjde k prejasneniu jeho farby, je to však na úkor totálneho kolapsu pôvodnej aromatiky a chute nápoja, ktorý síra nekompromisne zamuruje.

Použite radšej doskový filter, alebo kombináciu čeridiel Klar Sol Super a Hausenpasta.

Č.12 Odmerný valec a presná váha - aby v tom bolo jasno

Prečo sa niektorým vinárom nedarí urobiť parádne víno? Pretože používajú vlastnú mernú jednotku, tzv. Čajová žička. Alebo štipka. A tiež hŕstka, jemne posypem, špička noža, špička rýľa, poprášim, zasypem a mnoho ďalších. Nebuďte ako oni, robte to poriadne. Na to nám na začiatok vystačia dve výrazne presnejšie jednotky - mililiter a gram

Č.12 Než sa riadiť radami ukecaného suseda, radšej zájdite za nami.

Múdra rada na záver. Môže ísť nielen o suseda, ale aj známeho, kolegu či kamaráta. Výroba vína je rozsiahla téma, je tu mnoho filozofií a techník ako na to. Veľká časť z nich môže byť existovať len preto, že ju vinár niekde začul a jednoducho si na ňu zvykol. To však nemusí znamenať, že sú technologicky správne, čo je bohužiaľ je to veľmi častý prípad.

V žiadnom prípade netvrdíme, že sused či kamarát je zlý človek alebo nechce dobre poradiť. Len po mnohých rokoch skúseností zo služieb pre menších vinohradníkov toto prostredie veľmi dobre poznáme a preto odporúčame tieto rady brať skôr s rezervou.

Pokiaľ potrebujete s niečím ohľadom vína či vinice poradiť, neváhajte nás kontaktovať alebo zastavte v niektorej našej pobočke. Sú tam skúsení vinári, navyše odborne preškolení od našich dodávateľov a popredných výrobcov enologických produktov.

Súvisiace produkty

AquaVitrin K 5l

38,07 €
Biologický prípravok na báze draselného vodného skla určený do viniča, egrešov, ríbezlí, ovocných drevín, jahody a repky.
+ -
ks
skladom

Debna T50 na mäso/hrozno

Debna T50 na mäso/hrozno
 TOP PRODUKT
8,57 €
Klasická zberová debna, oficiálne na mäso, u vinárov najpraktickejšie na zber hrozna. Má však aj mnoho iných využití.
+ -
ks
skladom

Buničina - Greencel 3,35 kg

13,48 €
Čistá buničina Greencel vyčistí z kalov pri lisovaní ešte 95% čistej šťavy
+ -
ks
skladom

Čerpadlo Rover 20 CE

Čerpadlo Rover 20 CE
 TOP PRODUKT
88,48 €
Celobronzové samonasávacie čerpadlo s možnosťou zmeny smeru otáčok - výhodné pri prečerpávaní kvapalín. Vhodné na použitie na prečerpávanie vína, muštu a iných tekutín (voda, oleje, mlieko, sirupy atď.).
+ -
ks
skladom

Brožúra - Chci udělat parádní víno - aktualizovaná verzia

Brožúra - Chci udělat parádní víno - aktualizovaná verzia
 Odporúčame
4,06 €
Celý názov "Chcem urobiť parádny víno, ale nie sme velkovinař, aneb veľké vína možno robiť aj v malej Becca" hovorí za všetko. A čo viac? Brožúra je aktualizovaná o nové špeciálne témy!
+ -
ks
skladom

FermiHill Cool 20g

FermiHill Cool 20g
 TOP PRODUKT
1,60 €
Multifunkčný kvasinky pre bezpečnú fermentáciu, vrátane riadeného kvasenia, fungujúca pri nízkych teplotách (od 11 ° C). Zachovávajú odrůdovost a arómu.
+ -
ks
skladom

FermiHill Ryzlink 100 g

6,93 €
Čisté, elegantné a svieže ryzlinkové vína s kvetinovými, muškátovými, limetkovými či minerálnymi tónmi.
+ -
ks
skladom

FermiHill Terroir 20 g

FermiHill Terroir 20 g
 TOP PRODUKT
1,60 €
Pre fermentáciu, rešpektujúci typické črty odrody hrozna a ich unikátne lokality. Vhodné aj pre produkciu vín "sur lie".
+ -
ks
skladom

FermiHill výživa Pure 20 g

1,19 €
Fermentačná výživa na báze bunkových stien, bohatá na organický dusík a stopové prvky.
+ -
ks
skladom

Filter s čerpadlom Colombo 6

Filter s čerpadlom Colombo 6
 TOP PRODUKT
245,45 €
Obľúbený a spoľahlivý filter s čerpadlom
+ -
ks
skladom

Filtračná doska 20x20, ROVER 12 (S15)

0,61 €
Filtračné dosky určené na veľmi jemnú filtráciu a získanie opticky čistého nápoja (odstránenie kalov a kvasiniek).
+ -
ks
skladom

Hroznový koncentrát (cukor) 2 kg

Hroznový koncentrát (cukor) 2 kg
 TOP PRODUKT
8,11 €
Prírodné potravinárske sladidlo bez konzervantov.
+ -
ks
skladom

Hydroxid sodný 1kg

4,71 €
Hydroxid sodný - pevný 98% tne NaOH
+ -
ks
skladom

Kyselina vinná 100 g

2,42 €
Činidlo šetrne upravujúce kyslosť a zároveň slúžiace ako kozervant.
+ -
ks
skladom

Nerezová nádrž 100 l typ TRE

225,00 €
Nerezová nádrž s objemom 100 l s rovným dnom.
+ -
ks
skladom

Odkysľovač KF Hill 1 kg

3,24 €
Prípravok na jednoduché odkyslenie muštov a vín.
+ -
ks
skladom

Prolectus 2x60g

31,93 €
Proti plesni sivej viniča, jahôd, zeleniny a proti moníliovej šarlachu a hnilobe kôstkovín.
u dodávateľa - na dotaz

Rapidase Clear 15 g

3,65 €
Enzymatický prípravok pre odkalenie muštu bielych vín.
+ -
ks
skladom

Rapidase Expression 15 g

Rapidase Expression 15 g
 TOP PRODUKT
4,06 €
Špecifický lisovacie enzým pre macerácii rmut moderných bielych vín.
+ -
ks
skladom

Switch 2x24g

22,09 €
Fungicídne prípravok vo forme vo vode rozpustného granulátu s kontaktným a systémovým účinkom je určený na ochranu viniča a jahôd.
+ -
ks
skladom

Tekutá síra Solfosteril 15 % 1 kg

Tekutá síra Solfosteril 15 % 1 kg
 TOP PRODUKT
3,65 €
Tekutá síra 15% (roztok disiričitanu draselného) bez obsahu amoniaku. Používa sa ako antioxidant, protibakteriálne a protiplíňové činidlo k sírenie vína, dezinfekciu sudov a sterilizáciu fliaš.
+ -
ks
skladom

Vinohradnictví

Vinohradnictví
 Odporúčame
61,02 €
Viazaná plnofarebná kniha je určená všetkým pestovateľom viniča a študentom predmetu vinohradníctvo. Kniha podáva ucelený prehľad o vinohradníctve, aký v u nás doteraz nebol v jedinom zväzku vydaný.
+ -
ks
skladom

Ďalšie články

AKU nářadí - pomocník, který vyžaduje důkladnou péči

Kategória: Postřehy

Akumulátorové nůžky i další nástroje, obsahující baterie, se stávají součástí čím dál více domácností. Zcela oprávněně, vždyť za velmi dostupnou cenu dokáží ulehčit práci, a to zcela nevídaným způsobem! Jejich údržba však vyžaduje pozornost a zanedbáním bezpečnostních postupů může dojít až katastrofální situaci. Více v tomto článku, který doporučuji všem majitelům akumulátorových přístrojů.

Zase nám to komplikují..

Kategória: Postřehy

Po letošním vinobraní nás čekají nové povinnosti, které jsou z pohledu vinaře, ale i konzumenta slušně řečeno absurdní. Tak se na ně podívejme blíže.

Ako napraviť (nielen) presírené víno

Kategória: Postřehy

S blížiacim sa vinobraním sa vinári snažia vyprázdniť svoje pivnice a húfne plnia fľaše. Pri tejto uponáhľanej činnosti môžu urobiť chybu. Najčastejšie sa stáva, že víno je pred plnením do fliaš neupravené, matné a má príliš veľa síry. Existuje nejaké riešenie? Prekvapivo áno. A nie je to žiadna bláznivá chémia, ale čisto prírodný produkt. Čítajte ďalej.

Jak fungují postřiky

Kategória: Postřehy

Přicházející jaro sebou nese nejen pocity probouzející se zahrady, ale i lehké obavy z toho, aby rostlinky byly po celou sezónu zdravé a přinesly své plody. O jejich ochraně různými postřiky jsme na tomto webu již přinesli desítky různých článků. Co tu ale ještě příliš nezaznělo, jsou vlastnosti těchto postřiků. Tedy jak a proč fungují. Součástí každého balení je i obsáhlý leták, kde toto vše najdeme. Obsahuje spoustu odborných termínů, kterým ale ne všichni rozumí nebo si nejsou jisti, co přesně znamenají. Proto se teď zaměříme na tyto termíny a pokusíme se je laicky vysvětlit.

Vinařské potřeby a inflace

Kategória: Postřehy

Čas běží, začínají se rozbíhat košty, vína se finálně upravují, budou se lahvovat, ukládat a ve vinici pomalu začnou jarní ošetřovací práce. A také v zahradách. Stále se omílá v éteru slovo zdražování, inflace, marže.. Rád bych tedy dnes v rychlosti sdělil, jak to vypadá s růstem cen v naší branži, tedy v prodeji vinařských a hospodářských potřeb.

Radca pestovateľa - newsletter

Prajem si odoberať zaujímavé články, rady a tipy pre všetkých vinohradníkov a záhradkárov.

Súhlasím sa spracovaním osobných údajov za účelom rozosielky newslettera

Znalostiv odbore na trhu

Skvelé cenyjedny z najlepších

Dopravauž od 3,99 EUR

Zákaznickápodpora a pomoc on-line

Rýchlosťdodania a dopravy

Produkt bol vložený do košíka