Milí zákazníci, spustili sme novú verziu nášho e-shopu, ktorá zatiaľ môže obsahovať drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme však na tom, aby všetko fungovalo, ako má. Ak narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá! Ďakujeme za Vašu trpezlivosť a pochopenie.

Leto

Výroba domáceho ovocného vína - úvod

Výroba domáceho ovocného vína - úvod

Alternatívou klasických vín z viniča sú ovocné vína. Nie každý milovník vína sa narodil a žije v oblasti Slovenska vhodnej na pestovanie hrozna a má k nemu prístup. V tejto krajine je veľa ľudí naprieč všetkými generáciami, ktorí s nadšením a úspechom premieňajú prebytky ovocia zo svojej záhrady na víno.  O tom, ako ho konkrétne vyrobiť, si povieme v niekoľkých článkoch. V tomto prvom sa budeme venovať základom výroby ovocného vína a nájdete tu aj osvedčený recept.

Tomáš Berešik, projekt vinařům.cz, 12.6.2023.

Mnohí z nás si pamätajú na svoje staré mamy, ktoré mali na parapete vystavený päťlitrový pohár na uhorky s typickým obsahom červených ríbezlí. Zásoby marmelády už boli dostatočné, a tak nastal čas využiť ríbezle iným spôsobom. Voda, trochu cukru, červené ríbezle. V niektorých prípadoch aj trochu pekárskeho droždia. Väčšinou však stačilo teplo za oknom a prirodzene sa vyskytujúce kvasinky na ríbezliach.

Úspech s takýmito vínami? To, žiaľ, sám neviem posúdiť, ale domnievam sa, že boli často náhodné a nestále. Alkohol vo výslednom víne bol náhodný, občas asi prebiehalo octové kvasenie a zvyškový cukor bol taký, aký vyšiel.  

Postupom času sa však začala objavovať literatúra a selektívne kvasinky na výrobu domácich ovocných vín. A dnes je vďaka modernej dobe k dispozícii všetko na výrobu vína úplne inej kvality

Vďaka používaným kvasinkám, znalosti ich vlastností (napr. tolerancia voči alkoholu atď.), základným meraniam a výpočtom si môžeme doma vyrobiť víno, aké chceme. Na internete dnes možno nájsť mnoho receptov s postupmi a objednať si potrebné nástroje na výrobu.

Pri spracovaní ovocia je potrebné odstrániť plesnivé, nezrelé alebo všeobecne nevzhľadné plody. Vyžmýkajte ich len trochu, určite nie extrémne - kaša je nežiaduca. Jadierka sa môžu ponechať.

Poďme teda zistiť, ako to urobiť. Od samotného začiatku prípravy ovocia, výberu kvasiniek až po konečné plnenie do fliaš.

Ovocie ako základ vína

Hrozno ako také má vo všeobecnosti ideálny pomer cukru a kyslosti na dosiahnutie dobrého výsledku bez väčších úprav muštu. Bohužiaľ to neplatí pre iné ovocie alebo bylinky a kvety, takže samotný základ je vždy potrebné upraviť.

Zo slovenského ovocia (snáď okrem jabĺk) nikdy nezískame toľko jablčného vína, aby sa dalo kvasiť samostatne. To však nie je jediný dôvod, prečo do základu pridávame vodu. Tá slúži okrem iného na zníženie kyslosti muštu. Pri predstave, že pijeme kyslý ríbezľový džús "len tak", každému naskakuje husia koža.

Aby kvasinky vytvorili trochu alkoholu, musíme do jablčného muštu alebo ovocia pridať cukor. Ten potom kvasinky premenia na alkohol a oxid uhličitý. Otázkou však je, v akom pomere.

Je to tak trochu alchýmia, pretože každý rok máme ovocie zozbierané v inom štádiu zrelosti, a teda s inou kyslosťou a obsahom cukru. Na druhej strane, ak po doplnení vody nie je v mušte dostatok kyselín, je potrebné ich pridať. Môže to byť buď vo forme vylisovanej citrónovej šťavy, samotnej kyseliny citrónovej alebo napríklad kyseliny vínnej či askorbovej. Pomer vody k ovociu (muštu), kyselinám a cukru vám pomôžeme určiť jednoducho podľa receptu.

Potom už len ochutnaním jablčného vína môžeme doladiť jeho chuť. Osobne rešpektujem pravidlo, že sladiť a dokysľovať je možné až neskôr, inak sa to veľmi ťažko rieši. O tom, ako kvasiť ovocie, samotný mušt a v čom je vhodné kvasiť, si povieme nabudúce.

Recept na úvod - višňové víno

Nachádzame sa v období dozrievania višní, ktoré sú veľmi obľúbenou ingredienciou na výrobu domáceho ovocného vína. Poďte si teda so mnou toto víno vyskúšať.

Na počiatočné kvasenie používame ideálne kvasné vedro. Z praktických dôvodov a potreby miešania rmutu počas kvasenia. Ako by ste premiešali čerešne v demižóne, aby nesplesniveli?

  1. Višňe pozbierajte a očistite od vetvičiek a listov, potom ich len zľahka roztlačte vo vedre škrabkou na zemiaky alebo medzi prstami (nie príliš, kaša je nežiaduca). Stláčajte opatrne, aby ste neroztlačili kôstky - horkosť sa dostane do vína, stačí, keď sa dužina rozbije. Kôstky naozaj nie je potrebné vyberať.
  2. Cukor z receptu rozpustíme v časti horúcej vody z receptu (asi 1/3) a ešte horúcim cukrovým roztokom zalejeme samotné višne. Tým sa zničia všetky baktérie a nežiaduce organizmy. Potom stačí pridať zvyšnú vodu z receptu a v malom množstve vody rozpustenú živnú soľ.
  3. Po vychladnutí rmutu pridajte vopred namiešané kvasnice. Počas kvasenia je naozaj dôležité višne niekoľkokrát denne premiešať, aby nezačali plesnivieť. Stačí otvoriť vedro a premiešať čistou plastovou lyžicou. Vzduch na začiatku kvasenia nevadí, naopak, podporí kvasinky v množení.
  4. Višnový rmut kvasíme asi týždeň, potom kvasiace víno prelejeme hadicou do skleneného demižóna. Ak máme lis, môžeme višne opatrne vylisovať. Stačí ich však vylisovať aj cez cedidlo.
  5. Víno sa nechá kvasiť v demižóne s kvasnou zátkou, kým sa kvasenie nezastaví a kvasné kaly sa zreteľne usadia. Skoršie scedenie je zbytočné a plytvá sa ním drahocenným vínom. Pri stáčaní vína, ktoré už bolo prečistené hadicou, nechajte víno stekať po skle demižóna čo najbližšie k hladine - prevzdušňovanie už nie je žiaduce.
  6. Ak sa vám zdá, že víno nie je dostatočne sladké, musíte po prvom odkalení pridať trochu cukru (skúste 10 g cukru na 1 l vína). Zvyčajne stačia len dve scedenia kalov v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov.
  7. Vyčistené víno by sa malo odložiť do pivnice, ale mala by sa dodržať zásada plného demižóna s kvasnou zátkou.

Interaktívnu verziu receptu s možnosťou úpravy alkoholu a zvyškového cukru nájdete tu.

Najlepšie je nechať ho odležať počas nasledujúceho leta a na jeseň ho stáčať do fliaš. Vďaka vyššiemu obsahu alkoholu okolo 15 % (polosuché víno) je ideálne na dlhé zimné večery. Môžete ho však ochutnať aj na Vianoce ako mladé víno.

Recept na 15 l fermentačné vedro - prísady

  • voda: 6 l                
  • cukor: 2,45 kg                
  • višňa: 4,3 kg                
  • kvasinky FermiHill Veltlín: 2,6 g    
  • výživa kvasiniek FermiHill Active PRO: 2,8 g
Príprava kvasu ľahko a rýchlo

Príprava kvasu ľahko a rýchlo

Akonáhle sa vetvy ovocných stromov oblepia šťavnatými plodmi, začína dilema, ako s nimi naložiť. Pokiaľ je totiž dostatočne veľká úroda, stáva sa, že je toho na marmeládu jednoducho príliš veľa. Tu sa potom ponúka varianta vyrobiť si tradičný nápoj, v našich končinách je to najčastejšie slivovica, marhuľovica, hruškovica aj ďalšie. A rovnako ako pri víne, začína sa kvalitnou surovinou.

Vypáliť môžete skutočne všeličo, vypiť už nie. V našich končinách sa najviac páli z ovocia (marhúľ, sliviek či jabĺk). A keď sa aj to nejaké vínko pokazí, prichádza na rad vínovica. Tú sme však, vďaka bohu, dlho nepálili. Tak aké že to môžeme mať kvasy?

  • marhuľový kvas
  • hruškový kvas
  • slivkový kvas
  • jablkový kvas
  • borievkový kvas
  • ríbezľový kvas
  • ražný kvas
  • repný kvas
  • …..

A tak by sme mohli pokračovať do nekonečna. My sa zameriame na ten ovocný kvas.

Ako správne založiť kvas

Pri pálenke je to rovnaké ako pri víne. Dobrá pálenka vznikne z vyzretého ovocia (najčastejšie sliviek, marhúľ alebo jabĺk). Ale iba zrelé ovocie nestačí. Dôležité je správne založiť kvas. Ak sa dodrží niekoľko základných pravidiel, príprava kvasu by mala prebehnúť hladko a na konci procesu bude zdravý a voňavý polotovar, pripravený na odvoz do zdôrazňujú pestovateľské pálenice. Destilácia totiž podlieha zákonu o liehu (467/2002 Z. z.).

Poradím vám pár tipov, aby vaša pálenka bola perfektná.

1) Príprava vhodnej nádoby na kvas

Akú nádobu (bečku či sud, ako sa páči) na kvas zvoliť? Ideálne drevenú alebo plastovú bečku, perfektne umytú, najlepšie horúcou vodou. Podľa množstva ovocia volíme objemy. Najčastejšie sa používajú 50 l sudy alebo 120-200 l bečky. Pre neskoršiu prepravu je praktickejšie použiť viac nádob menšieho objemu, z kvalitného potravinárskeho plastu - napríklad vynikajúci sud 50l s uchami, vekom a tesnením či klasickú 120 litrovú zelenú bečku.

Potravinárska bečka na kvas.

2) Zber zrelých plodov

Do kvasu má ísť dostatočne vyzreté a zdravé ovocie (bez bieleho či hnedého povlaku na povrchu, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť celý finálny produkt). Čisté ovocie rozdrvíme, buď v rukách alebo pomocou rôznych nástrojov, ako je napríklad sekáčik v tvare písmena „s“. Napr. krásne zrelé mereňky stačí roztlačiť medzi prstami (odporúčam použiť gumové rukavice).

Švestky na kvas

Slivky na kvas.

3) Naplnenie nádoby

Nádobu nenapĺňame až po okraj. Pre lepšiu manipuláciu a tiež z bezpečnostných dôvodov (na začiatku kvasenia začne kvas naberať na objeme) je vhodné ponechať nádoby plné maximálne zo 3/4 a pokiaľ je ovocie tvrdšia konzistencia, je dobré použiť enzým (skvelý je napr. Enzým Extra fruit Hill), ktorý kvas pomôže nielen rozložiť, ale aj uvoľniť cenné prírodné ovocné látky.

4) Príprava kvasenia

 Potom prichádza spracovanie kvasu. V rôznych dedinách u nás na južnej morave má aj iné – veľmi pestré regionálne názvy, napríklad „majč“, alebo u nás v Dubňanoch – „mač“.

Teraz nastáva zrejme najdôležitejší proces, a to príprava na samotné kvasenie. Spontánne kvasenie neodporúčam. Je to podobné ako pri víne - nad procesom nemáte žiadnu kontrolou.

Istejšie je použiť čisté selektované kvasinky súčasne s výživou, ktorá slúži ako taký kormidelník kvasného procesu. Na slivky či jablká sú vhodné napríklad kvasinky FermiHill Spirit, na marhuľové, hruškové či broskyňové kvasy skvele poslúži FermiHill Spirit Arom. Dajú sa použiť aj spolídne univerzálne kvasinky s príhodným názvom "Do kvasu".

Všetky tieto prípravky samozrejme vo Vinárskom dome máme, stoja pár korún. A pre tých viac náročných pestovateľov odporúčam ovocné Turbokvasnice Bestseller nebo univerzálné Turbokvasnice Coobra – špeciality zo Švédska, ktoré umožňuje prekvasiť veškerý prirodzený cukor, teda tú najžiadanejšiu vec.

Po aplikácii je nutné nádobu uzavrieť a najlepšie aj pridať kvasnú zátku. Tá svojim jednoduchým mechanizmom uvoľňuje vznikajúci oxid uhličitý von z nádoby a späť ho už nepúšťa, čím zabraňuje oxidácii kvasu.

Po niekoľkých dňoch je vhodné pridať aj výživu, naozaj procesu kvasenia výrazne pomáha.

Uzavretú nádobu umiestnime do miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 15 °C do 25 °C. A nikdy nenechávame kvas na priamom slnku.

5) Kedy páliť kvas

Kedy spoznať, že je kvas hotový a môžeme ho vypáliť? Keď je všetok cukor prekvasený na alkohol. Predkovia na to používali jednoduchú metódu: zapálenú zápalku dali do suda s kvasom a pokiaľ nezdúchla, je prekvasené. My strážime kvas pomocou čuchu. Stále by mal mať ovocnú vôňu. A najpresnejšia metóda je pomocou cukromeru – akonáhle ukazuje či nižšie jednotky či nulu cukru, je hotovo.

Dĺžka kvasenia samozrejme závisí od druhu ovocia. Pri optimálnej teplote (cca 20°C) je dĺžka kvasenia nasledovná:

  • čerešne 4-5 týždňov
  • marhule 5-6 týždňov
  • hrušky 6-8 týždňov
  • slivky 6-8 týždňov
  • jablká 8 - 12 týždňov

Po vykvasení je potrebné zabrániť prístupu vzduchu do nádoby. Takto uzavretý kvas môžete skladovať vo vhodnej teplote aj niekoľko týždňov. A ako na vás príde rad, hýb sa s ním do pálenice.

Kde páliť kvas - zbežná mapa slovenských páleníc.​

A ak si chcete rozšíriť obzory a načerpať nové znalosti, odporúčam bibliu pre pálenkárov - Jak vypálit lepší slivovici.

Sivá pleseň - ako jej predchádzať

Sivá pleseň - ako jej predchádzať

V lete a na jeseň číha na slnkom zaliate vinohrady temná hrozba v podobe sivej plesne. Táto zákerná choroba môže pomerne rýchlo zničiť celoročné úsilie vinárov tesne pred vrcholom vinobrania. Pridajte sa k nám pri odhaľovaní tajomstiev tejto nebezpečnej plesne a objavte osvedčené spôsoby, ako udržať vinohrady zdravé a odolné.

David Neduchal, Vinarský dom Kopeček, 21.7.2023

Pleseň sivá (Botrytis cinerea), známa aj ako "botrytída", je hubové ochorenie, ktoré môže zničiť veľkú časť úrody v priebehu niekoľkých dní. Preto považujem za potrebné vopred zopakovať dôležité informácie o tejto chorobe, ktoré povedú k odstráneniu alebo obmedzeniu napadnutia rastlín touto chorobou, a tým k odvráteniu hospodárskych škôd.

Podmienky pre vznik

Huba sa šíri najmä v daždivom počasí a pri vysokej vlhkosti vzduchu

Prvé príznaky sivej plesne sa zvyčajne objavujú na hrozne a listoch. Na povrchu hrozna sa vytvorí sivá vlnitá pleseň, ktorá môže nakoniec pokryť celý strapec. Choroba môže postihnúť aj kvety, ktoré môžu zhniť a opadnúť. Spóry sivej plesne sa prenášajú vzduchom a do viniča sa môžu dostať z okolitého prostredia alebo z iných postihnutých rastlín. Vlhké podmienky a kvapky vody na povrchu rastliny pomáhajú spóram usadiť sa a infikovať rastlinu.

Treba tiež spomenúť, že najnáchylnejšie je hrozno, ktoré bolo mechanicky poškodené, najčastejšie krupobitím alebo napichnutím škodcami, napríklad obalečom hroznovým.  Okrem viniča napáda aj iné ovocie, ako sú jahody, maliny atď.

Smutný pohľad na hrozno napadnuté plesňou sivou (Botrytis cinerea). Ak už zberáte úrodu, takéto hrozno radšej vyhoďte na zem.

Samotné napadnutie môže prebiehať v niekoľkých fázach. Najskôr je to v čase kvitnutia, keď nevyvinuté kvetné čiapočky môžu slúžiť ako miesto infekcie. Ďalším obdobím, ktoré je najvhodnejšie pre vznik plesne (a najhoršie pre vinohradníka), je obdobie uzatvárania hrozna a následného vývoja, dozrievania a dozrievania plodov

Ide o najrizikovejšie štádium, preto sa používajú fungicídy účinné proti botrytíde.

Ochrana proti šedej plesni

Ako prvé je potrebné spomenúť nepriame opatrenia, ktoré môžu viesť k zníženiu infekcie. Patrí medzi ne:

  • vhodné vzdialenosti medzi kríkmi, umiestnenie, výber odrody, tvar, strihanie, hnojenie a výživa, ... to platí rovnako pre všetky rastliny.
  • zelené práce (podlom, redukcia zálistkov, čistenie zóny hrozna): vďaka tomu má hrozno viac slnka, zlepšuje sa cirkulácia vzduchu, čo znižuje vlhkosť a podporuje rýchlejšie schnutie rastliny po daždi alebo rose,
  • pravidelné kontroly: pravidelne sledujte svoje rastliny, aby ste čo najskôr zistili príznaky sivej plesne, pretože včasná diagnostika umožní rýchlu reakciu a minimalizuje škody,
  • ochrana pred obalečom - ktorý mechanicky narúša hrozno, čo je vstupnou bránou pre pleseň sivú
  • odstraňovanie napadnutých častí rastliny: ak sa objavia príznaky plesne sivej, je dôležité čo najskôr odstrániť napadnuté hrozno, listy a kvety, aby sa zabránilo šíreniu choroby a vykonal sa priamy postrek.

To nás privádza k priamej ochrane postrekom. 

Prvým krokom je už spomínaný obaleč viniča, ktorý je veľkým pomocníkom botrytídy a ktorý sa stáva akútnym v období júl - august. Proti obalečom sa bránime insekticídmi, ako sú Karate, Sanium Ultra a ak máte vo vinici dravého roztoča, použite Spintor, ktorý neškodí užitočnému roztočovi.

Ďalšou ochranou je aplikácia výživy s obsahom vápnika Wuxal Calcium. Vápnik prispieva k posilneniu kutikuly a tvorbe bunkových stien.

Celú kategóriu produktov na ochranu viniča vrátane produktov na ochranu proti šedej plesni nájdete tu >>

Keďže pleseň sivá nás postihuje najmä na konci sezóny, tesne pred zberom úrody (august - november), musíme určiť očakávaný dátum zberu úrody tak, aby koniec ochrannej lehoty postreku (OL) zodpovedal tomuto dátumu. Ochranná lehota (OL) znamená časové obdobie, počas ktorého sa ovocie ošetrené určitým postrekom nesmie zbierať ani konzumovať.  

V súčasnosti sa proti plesni sivej môžu používať tieto postreky (ochranná lehota je uvedená v zátvorkách):

V prípade integrovanej produkcie alebo pestovania v ekologickom režime používame tieto ekologické postreky

V nadchádzajúcom období nás čaká tlak na toto hubové ochorenie. Preto by som v tomto štádiu odporúčal používať tie postreky, ktoré sú primárne zamerané proti aktuálnej hrozbe perenospory (hniloby viniča) a zároveň majú významný vedľajší účinok proti plesni sivej. Ide napríklad o prípravky s obsahom účinnej látky folpet - Folpan, Pegaso alebo Melody Combi. A až pri ďalšom postreku pridajte do postrekovača aj špecifický postrek na pleseň sivú.

Keď sa v bobuliach nahromadia cukry (8-12°ČNM), riziko vzniku oidia a peronospóry na hrozne zaniká. Preto od tejto fázy ošetrujeme rastliny len postrekmi proti plesni sivej. Taktiež nie je potrebné ošetrovať celý krík, ale len zónu hrozna.

Pozor na odrody, ktoré sú veľmi náchylné na botrytídu, ako napríklad Rulandské modré, Rulandské šedé, Neuburské, Svätovavrinecké atď. Problémom týchto odrôd je, že majú veľmi kompaktný strapec alebo tenkú šupku. 

A čo ak je časť hrozna napadnutá sivou plesňou a zber už je naliehavý? Odporúčam nemiešať ich so zdravým hroznom a vyhodiť ich na zem alebo úplne odstrániť z vinohradu. Hrozno napadnuté plesňou sivou produkuje enzým lakázu. Ten spôsobuje oxidáciu dôležitých látok, hnednutie muštu a v prípade červených vín slabé sfarbenie. Otázkou teda je, či tieto dôsledky stoja za riziko, alebo či by ste sa mali vydať cestou kvality a vyhnúť sa tomuto budúcemu boju s hotovým vínom, ktoré bude síce hojnejšie, ale pochybnej kvality.

Na záver by som chcel ešte raz zdôrazniť prevenciu. Pozorne sledujte predpovede počasia a rôzne prognózy. Starajte sa o rastliny počas celého roka. A je lepšie zbierať menej zrelé, ale zdravé hrozno ako zrelé, ale zhnité a potom bojovať s kvalitou výsledného vína.

Posledné hrozby pred vinobraním - ako na ne

Posledné hrozby pred vinobraním - ako na ne

Dážď z posledných dní určite prospel všetkým rastlinám vrátane vinice. Pomohol nielen jej vitalite ale aj plesni sivej, pre ktorú sú teraz ideálne podmienky. Okrem nej chcú úrodu predčasne uzmout aj o niečo živší predátori. Ako sa s týmto všetkým vysporiadať a dôjsť tak k plnohodnotnému vinobraniu?​

David Neduchal, tím Vinárskeho domu Kopeček, 23.8.2022.

Pokiaľ sa ešte chystáte aplikovať ochranný postrek, je veľmi dôležité strážiť si ochrannú lehotu. To je obdobie, kedy sa od aplikácie postreku nesmú plody konzumovať či spracovávať. Všetky tieto údaje sú samozrejme v návode, ktorý súčasťou balenia postreku.

Čo ak nie je ochranná lehota uvedená, alebo je označená piesne AT? Agrotechnická lehota (AT) znamená to, že ochranná lehota je nula dní, teda nie je vyžadovná vôbec. To isté platí aj pre situáciu, keď lehota nie je uvedená. Treba aj tak veľmi dôkladne čítať pribalený návod, ktorý je súčasťou balenia postreku. 

A čo sa z postrekov aktuálne ešte dá použiť? Tak napríklad Magnicur Quick alebo Prolectus. Po aplikácii týchto postrekov musíte so zberom počkať ešte aspoň 14 dní. Ďalej sa ponúka Serifel, ktorý má lehotu len 3 dni a v ponuke máme aj účinné biopostreky Vitisan alebo AquaVitrin K, ktoré sú samozrejme úplne bez ochrannej lehoty.

Okrem hubových chorôb sa vinári začínajú obávať aj vysoko výkonných zberačov s krídlami. Škorci dokážu behom pár minút zlikvidovať kompletne celú úrodu.

Ubrániť sa tejto potencionálnej katastrofe možno rôznymi prostriedkami, najčastejšie sú to ochranné siete. Vinárom sa najviac osvedčila sieť s rozmerom 1,23 x 500 m, a to pre svoje praktické využitie, účinnosť, optimálny rozmer, ale aj fakt, že sa dá po použití namotať späť na valec a znovu použiť ďalšie roky.

Takto nainštalované siete bezpečne pred hladovými škorcami vinicu ochránia.

Trochu priamočiarejšia metóda ochrany je plynové delo. Ono to síce predátorov priamo neodstreľuje, ale vďaka svojim pravidelným a hlasným výstrelom (akustický tlak môže vzrásť na 100 – 120 decibelov) sa vašej vinici bezpečne vyhnú. Pozrite sa naň bližšie, vyzerá naozaj úchvatne.

Poslednou možnosťou sú rôzne atrapy, ktoré škorce odrádzajú svojim vzhľadom. Napríklad maketa sokola alebo vrany, ktorú stačí zavesiť nad vinicou.

Novinkou posledných rokov je holografická páska. Najnovšia technológia trojrozmernej potlače špeciálnej lesklej fólie vytvára mnohopriestorový obraz, pripomínajúci tvar očí dravca, ktorý sa pri prelete vtákov neustále mení a tým dochádza k ich vystrašeniu.

Maketa dravce, hlídající zahradu. Stejně tak pohlídá i vinici. Špačci se jej bojí.

No a je tiež najvyšší čas na inventúru v pivnici. U nás vo Vinárskom dome sme bohato predzásobení, ale z minulých rokov viem, ako rýchlo sa zásoby vedia predať a potom všetci nervózne čakáme na tovar. Či už ide o kvalitné enologické prípravky ako napr. kvasinky, výživy, enzýmy, bentonity či ďalšie nevyhnutné veci, ako sú mlynčeky, lisy, kade a tiež nerezové nádoby s plávajúcim vekom.

V tomto období sa úroda blíži rapídnym spôsobom a my sme na ňu vždy pripravení. A vám prajem, aby toto obdobie plné nervozity prebehlo čo najpokojnejšie. Príde vinobraní a vinári si ho aj napriek jeho veľkej náročnosti určite, tak ako každý rok, vychutnajú.