Padlí kulturních a planě rostoucích rostlin
Táto kniha je ucelenou morfológiou v slovenskej literatúre, ktorá je komplexne zameraná na problematiku múčnatke, teda húb z rádu Erysiphales parazitujúcich na rastlinách. Obsahovo je koncipovaná do dvoch hlavných častí, všeobecné a špeciálne.
Kniha je určená nielen bilogům, mykologům, fytopatologům a rostlinolékařům, ale aj praktickým poľnohospodárom, záhradníkom, lesníkom, záhradkárom a všetkým ostatným, ktorí majú záujem o prírodu a poznatky týkajúce sa rastlín a ich parazitov.
Vo všeobecnej časti sa čitateľ postupne zoznamuje s taxonómií a fytogenezí múčnatke, ich geografickým rozšírením, biológiou, ekológiou a epidemiológiou, infekčným procesom a mechanizmy interakcie rostlina- patogén, vrátane mechanizmov rezistencie.
Veľká pozornosť je tiež venovaná genetike interakcie hostiteľ-patogén. Dôkladne sa hovorí o biologickej a patogénne variabilite múčnatke a o metódach ich štúdia. Mimoriadna pozornosť je venovaná metódam kontroly, tzn. šľachtenia rastlín na rezistenciu voči múčnatke, chemickej ochrane rastlín a problematike rezistencie múčnatke k fungicídom. Neoddeliteľnou súčasťou tejto kapitoly sú aj metódy biologickej kontroly.
Záverečná kapitola všeobecnej časti podrobne pojednáva o metodických aspektoch experimentálne práce s týmito hubami. Za všeobecnú časťou je rozsiahly předhled literatúry, ktorá bola použitá k jej spracovaniu. Špeciálna časť je koncipovaná podľa hlavných skupín poľnohospodárskych a záhradníckych plodín ako hostiteľov múčnatke.
Celkom je v 13 kapitolách venovaná pozornosť múčnatke na obilninách, okopaninách, olejninách, strukovinách, chmeľu, tabaku, viniči, ovocných drevinách, zelenine, liečivých a aromatických rastlinách, okrasných rastlinách, drevinách a kríkoch, burinách a voľne rastúcich rastlinách. Kapitoly majú jednotnú štruktúru, v ktorej sa uvádza taxonomické postavenie príslušného druhu (druhov) múčnatka, hostiteľský okruh, opis patogénu, symptómy napadnutia hostiteľských rastlín, vývojový cyklus a epidemiológie, rozšírenie a ekonomický význam, metódy ochrany. Každá kapitola je ukončená obrazovou prílohou, kde sú farebné obrázky symptómov napadnutia, mikroskopické snímky patogénov, ale i rad perokresieb. Knihu uzatvára rozsiahly menný a vecný register.
Väzba: Pevná bez prebalu lesklá
Počet strán: 358 farebných
Kniha je v českom jazyku.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.