Milí zákazníci, spustili sme novú verziu nášho e-shopu, ktorá zatiaľ môže obsahovať drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme však na tom, aby všetko fungovalo, ako má. Ak narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá! Ďakujeme za Vašu trpezlivosť a pochopenie.

Dravý roztoč Typhlodromus pyri - najlepší priateľ vinára

Tak nejako prirodzene sa snažíme správať k prírode šetrnejšie, a to vzhľadom na jej súčasný stav a tiež naše zdravie. Vinári, sadári a záhradkári už bežne nepoužívajú také invazívne a silné prípravky, ktoré okrem škodlivých organizmov vyhubia aj ten prospešný. Vďaka modernej vede máme už alternatívy, ale máme aj staré, osvedčené metódy, ktoré príroda vymyslela sama, ďaleko pred nami. A dravý roztoč medzi ne jednoznačne patrí.​

Zbynek Kopeček, Vinársky dom Kopeček, 3.1.2023​

A jeden taký malý bojovník, ktorý sa nasadzuje do terénu práve teraz – v zime (pretože spí), je dravý roztoč Typhlodromus pyri. Tento drobný, asi 0,6 mm veľký roztoč napadá nielen mnoho druhov škodlivých roztočov, ako roztočce, vlnovníci a hálčivci, ale aj larvy strapcov a iný drobný hmyz, ktorý likviduje stromy, kríky a hlavne vinič.

Vďaka stále vyšším teplotám, ktoré našu krajinu postihujú, sú škodliví roztoče a chrobáky stále rýchlejšie a aktívnejšie. Platia rovnice, čím vyššie teplo, tým väčšia aktivita týchto malých nepriateľov. A pri spolupráci s týmto nepriateľom škodcov nepoužijeme pritom ani kvapku chémie.

Prírodný zabijak

Náš Typhlodromus se uživí se pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět. Škodlivými roztoči se živí jak dospělí draví roztoči, tak jejich nymfy. Dokáží přezimovat ve vinicích a sadech a druhým rokem se jejich počet násobí, takže biologická ochrana je jednorázová a dlouhodobá. Zásadně zredukuje bez nutnosti zásahu člověka počet škodlivých roztočů v oblasti

Náš Typhlodromus sa uživí peľom rastlín, prípadne vydrží dlhodobo hladovať. Škodlivými roztočmi sa živia ako dospelí draví roztoče, tak ich nymfy. Dokážu prezimovať vo viniciach a sadoch a druhým rokom sa ich počet násobí, takže biologická ochrana je jednorazová a dlhodobá. Zásadne zredukuje bez nutnosti zásahu človeka počet škodlivých roztočov v oblasti.

Ilustrácie, zobrazujúce dravého roztoča Typhlodromus pyri, nekompromisne požierajúceho zvilušku ovocnú.​ 

Významnou vlastnosťou kmeňa Typhlodromus pyri - "Mikulov" (ktorý mimochodom máme v sortimente) je odolnosť proti bežným prípravkom ako je Kumulus, Nissorun, Lepinox plus alebo Spintor. Zničiť ho naopak môžu postreky ako Vaztak, Decis a Karate, takže aj s tým musíte počítať a dať si na to veľký pozor.

Dravý roztoč sa aplikuje iba v zime – od decembra do februára, kedy sa dá tiež len kúpiť. Je ukrytý v látkových pásikoch, ktoré idú veľmi ľahko inštalovať na kríky a stromy. Bežne stačí jeden pásik na každý tretí ker alebo tri pásky na jeden stredný strom. Tento pásik sa pripevní zošívačkou alebo pásikom na kmienok či vetvu.

V balení býva 25 alebo 50 pásov, takže na záhradu či bežnú vinicu postačí niekoľko balení.

V odbobí aplikácie tohto dravého roztoča sa tiež vykonávajú najdôležitejšie pracovné operácie vo vinici - zimný rez. Odstraňuje sa pri ňom väčšina jednoročného a dvojročného dreva a na kríku vínnej révy zostáva iba drevo plodné. Ako naňho? Viac v špeciálnom článku tu >>.

Nenahraditeľný domáci maznáčik, ktorý nepotrebuje starostlivosť

Draví roztoče sa vysádzajú iba 1x za existenciu vinice či sadu. Podmienkou je iba opatrný výber a zaobchádzanie s pesticídmi, ideálne žiadne (ako už bolo spomenuté vyššie). Akonáhle sa dostatočne namnoží, udržujú škodcov v takom počte, že už neškodia.

Ide vlastne o statočného bojovníka proti škodlivým roztočom, ktorí výrazne znižujú množstvo i kvalitu hrozna a ovocia, spôsobujú zasychanie pučiacich letorastov a horšie vyzrievanie dreva. A môže dôjsť až k odumretiu celých kríkov či stromov.

Aplikácia dravého roztoča je jednouchá - v zime sa priviaže jeden pásik na každý tretí ker, alebo tri pásky na jeden stredný strom. Potom už si tento malý tvorček poradí sám - pri vhodnej teplote sa prebudí, vylezie a začne "robiť poriadky". Pritom sa optimálne rozmnožuje, takže nie je potrebné ďalšiu sezónu pridávať nové.

V súčasnosti sú populácie týchto škodlivých roztočov veľmi odolné voči množstvu chemických prípravkov a náš drobný bojovník je vlastne jedinou obranou.

Zostáva len dodať, že kúpené pásky nesmú byť v teplote presahujúcej 7 °C. Inak sa roztoč zobudí a zmizne skôr, ako ich aplikujete na kríky. Z tohto dôvodu bohužiaľ odpadá možnosť zaslať ho v balíku. Možný je len osobný odber v našej predajni v Dubňanoch u Hodonína alebo na Mělníku.

Vo Vinárskom dome ich máme aktuálne v ponuke, takže si pre tohto malého a dravého kamaráta pestovateľov môžete kedykoľvek prísť.

Autor ilustrácie​: Desmond W. Helmore – Manaaki Whenua – Landcare Research, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72857516