Milí zákazníci, spustili sme novú verziu nášho e-shopu, ktorá zatiaľ môže obsahovať drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme však na tom, aby všetko fungovalo, ako má. Ak narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá! Ďakujeme za Vašu trpezlivosť a pochopenie.

Nepodceňujte ošetrenie viniča po zimnom reze

Vinice aj sady si v tomto zimnom období opäť žiadajú našu prítomnosť či už zimným rezom, viazaním, roznášaním dravého roztoča alebo napríklad aj ošetrenie zimných rán po reze, o ktorom sa tu budeme baviť. Povedal by som, že väčšina vinárov túto činnosť vo vinici nevykonáva, čo je veľká chyba. Popíšeme si, čo môže viesť k tomu, keď rezné rany neošetríme a tiež čím vykonať ochranu.​

David Neduchal, Vinársky dom Kopeček, 21.1.2023

V jednom z předchozích článků jsme psali, že není vhodné provádět velké množství řezných ran, protože ty slouží jako vstupní brána pro různé choroby. Velmi částo to bývají houbové choroby ESCA a Eutypové odumírání révy, které začali po celém světě likvidovat velké množství keřů révy vinné. Tyto nemoci bohužel zatím nejsou tak detailně prozkoumány a žádná přímá ochrana na ně neexistuje

Další zákeřná vlastnost těchto dvou chorob je, že se mohou nacházet v rostlině, která se jeví jako zdravá i několik let, než zpozorujeme první viditelné příznaky. V takovém případě nám nezbyde nic jiného než si nemocný keř označit a v zimě ho vyklučit a spálit.

V jednom z predchádzajúcich článkov sme písali, že nie je vhodné vykonávať veľké množstvo rezných rán, pretože tie slúžia ako vstupná brána pre rôzne choroby. Veľmi často to bývajú hubové choroby ESCA a Eutypové odumieranie viniča, ktoré začali po celom svete likvidovať veľké množstvo kríkov viniča. Tieto choroby bohužiaľ zatiaľ nie sú tak detailne preskúmané a žiadna priama ochrana na ne neexistuje.

Ďalšia zákerná vlastnosť týchto dvoch chorôb je, že sa môžu nachádzať v rastline, ktorá sa javí ako zdravá aj niekoľko rokov, kým spozorujeme prvé viditeľné príznaky. V takom prípade nám nezostane nič iné ako si chorý ker označiť av zime ho vyklčovať a spáliť.

Veľa vinárov má tiež pár ovocných stromov či rovno celý sad. Viete, že ak je teplejšia zima (ako ty v posledných rokoch), treba začať už v tomto období preventívnu ohranu proti kučeravosti broskýň? Viac v špeciálnom článku tu >>.​

Zasychanie a praskanie okrajov listov, typický príznak choroby ESCA, ktorá sa v poslednej dobe bohužiaľ čoraz viac rozširuje. Do viniča sa dostáva cez rezné rany po zimnom reze, predchádzať jej teda môžeme ošetrením týchto rán po vykonaní rezu. Autor fota: Bauer Karl, URL https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ESCA_Blattsymptom_1.JPG

Ako teda týmto problémom predchádzať? Prevenciou, čo znamená ihneď po reze aplikovať postrek BlocCade. ktorý pomocou polymérov vytvorí na reznej rane nepriepustný film pre patogény.

BlocCade neobsahuje žiadne rezíduá, takže sa hodí aj do ekologického poľnohospodárstva. Riedi sa v pomere 1:9 (1 diel BlocCade, 9 dielov vody). Orientačná spotreba je cca 1,5 litra postreku na hektár.

V praxi to potom prebieha tak, že kompletne postriháte vinicu, potom namiešate postrek a ten aplikujete pomocou postrekovača bodovo priamo na rezné rany. Niekoho by mohlo napadnúť použiť štetec, to ale neodporúčam, pretože aj pomocou štetca si môžete preniesť spóry patogénu na iné rastliny.

Čo je to ESCA

  • môže ju spôsobovať niekoľko húb Phaeoacremonium aleophilum, Phaeomoniella chlamydospora, Fomitiporia mediterranea
  • príznaky: zasychanie okrajov listov, ohraničená žilnatina, tmavé škvrny na bobuliach, ktoré neskôr usychajú, pri priečnom reze kmienka sú viditeľné čierne bodky v dreve
  • pri prejavení prvých príznakov väčšinou celý ker počas jedného vegetačného obdobia umiera
  • k infekcii dochádza hlavne cez rezné rany
  • napadá skôr staršie vinice
  • odrody náchylné na ESCA: Muškát Moravský, Modrý Portugal, Chardonnay, Sauvignon

Nie je lepšia ochrana vinice ako tá, ktorá sa vykonáva sama, je prírodná a hlavne funguje. Presne toto robí dravý roztoč Typhlodromus pyri. Viac v článku tu >>

Takto vyzerá vinica v období vegetácie, napadnutá chorobou Eutypovej odumierania viniča.​

Čo je to Eutypové odumieranie viniča

  • spôsobuje ju huba Eutypa lata
  • bola objavená až v 70. rokoch 20. storočia
  • príznaky: slabý a nepravidelný rast medzi jednotlivými letorastmi, metlovitosť, nekrotické škvrny na listoch, časté sprchovanie kvetenstva, napadnutý ker odumiera postupne aj niekoľko rokov.
  • ochrana je rovnaká ako u ESCA možná iba prevenciou - ošetrenie rezných rán

Tieto dve choroby sú jednou z častých príčin výpadkov vo vinici a bohužiaľ sa stále viac rozširujú. Pokiaľ ste nejakú napadnutú hlavičku našli, určite v zime použite ochranný postrek, aby ste šírenie chorôb zastavili a pozorne sledujte zdravotný stav kríkov počas vegetácie. Ušetrí vám to množstvo budúcich problémov, starostí i ekonomických škôd.

Vinohradu zdar!