Milí zákazníci, spustili sme novú verziu nášho e-shopu, ktorá zatiaľ môže obsahovať drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme však na tom, aby všetko fungovalo, ako má. Ak narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá! Ďakujeme za Vašu trpezlivosť a pochopenie.

Strihanie viniča - zimný rez

Zimný rez považujeme za najdôležitejšiu prácu vo vinici, ktorej hlavným cieľom sú udržanie správneho tvaru kríka, regulácia plodnosti a udržanie správnej rovnováhy. Kedy ho ideálne začať? Má na to vplyv výber odrôd vo vinici? Jednoročné, dvojročné alebo staré drevo? A ako je to s množstvom očiek na kríku? Čítajte ďalej.

David Neduchal, Vinársky dom Kopeček, 6.1.2023.

S rezom môžeme začať v období, keď nám opadnú všetky listy z kríka (november - december), ale oveľa vhodnejšie je začať neskôr, teda v rozmedzí januára - marca, aby sme vinič lepšie chránili pred mrazíkmi (réva začne neskôr pučať).

Začnite s odrodami, ktoré nie sú náchylné na zimné mrazíky (Tramín, Sauvignon, Dornfelder, Cabernet Sauvignon, …) a po odrody, ktoré pučia čoskoro (Muškát, Muller Thurgau, Modrý Portugal, Merlot).

 Takto by mal vyzerať rez jedného konkrétneho kríka dve zimy za sebou. 

Pri strihaní vetiev je dôležité vedieť rozpoznať typy dreva. Rozlišujeme drevo:

  • jednoročné - svetlé farby, vyrastá z dvojročného dreva, na jar z neho vyrastajú plodné letorasty, kôra je hladká, nachádzajú sa na ňom zvyšky úponkov a stopiek od zálistkov
  • dvojročné - tmavšie farby, vyrastá z trojročného alebo starého dreva, kôra sa môže čiastočne odlupovať
  • staré - kôra (borka) je tmavej farby a odlupuje sa v pásoch, staré drevo tvorí kmienok, hlavu poprípade aj ramená, môže z neho vyrastať tzv. divoké drevo
  • divoké drevo - jedná sa o jednoročné drevo, ktoré vyrastá zo starého, nie je plodné

 

Vytvořit záložní čípek je velmi důležitá součást zimního řezu. Na fotce je větší řezná řána (cca 25 mm), na kterou je třeba aplikovat stromový balzám, jinak hrozí průnik různých chorob. 

Než začnete strihať, poriadne si rastlinu prezrite a premyslite, aké drevo bude najvhodnejšie ponechať. Malo by byť rovné a zdravé tzn. bez mechanického poškodenia, nemali by sa na ňom nachádzať šedé škvrny, značiace mycélium múčnatke alebo plesne šedé. Rovnako nesmie byť poškodené po krúpach.

Okrem vedomostí je nemenej dôležitá časť zimného rezu aj výbava. Aké máme nástroje av čom sa od seba líšia? Viac v článku Zimný rez prvýkrát – základná výbava.

Nezabúdajte na množstvo plodných očiek, ktoré na kríku necháte. Ak chcete mať kvalitný strapec, tak rozhodne nesmiete preplodzovať ker. Optimálne zaťaženie je 4 - 8 očiek na m2 (v závislosti od spony, odrody, tvaru kríka). V prípade vyššieho zaťaženia riskujete zlé vyzrievanie hrozna, vyššiu náchylnosť k napadnutiu hubovými chorobami a znižujete vitalitu kríka.

Múčnatky viniča sú často spôsobené zle vykonaným rezom viniča, kedy do neošetrenej veľkej rany prenikajú ich zárodky.

Základy zimného rezu, jeho techniky a video nájdete v špeciálnom článku o reze tu >>.

Ďalšie dôležité tipy ohľadom techniky rezu viniča

  • snažte sa čo najviac minimalizovať rezné rany. Viac rán znamená viac vstupných brán pre choroby a škodcov
  • do starého dreva pokiaľ možno nestrihajte vôbec. Pri veľkých rezných ranách použite stromový balzam
  • ponechávajte na kríku zásobný čapík. Veľmi dobre poslúži, pokiaľ dôjde k poškodeniu hlavného ťažne (prasknutím pri viazaní, atď…) alebo ak potrebujete upraviť stavbu kríka. Čapík strihajte na 1-3 očká.

A na záver je určite dobré pripomenúť, že rez sa robí s ostrým a hlavne čistým náradím. Tak to berte do úvahy. Uľahčí vám to prácu, sily aj nervy.

Vinohradu zdar!