Vysádzame vinice: Prvé ošetrenie viniča a výber lokality

Vysádzanie viníc je pre mnohých vinárov kľúčovým krokom k zabezpečeniu kvalitnej produkcie vína. Či už sa rozhodnete dosádzať staršie vinice alebo zakladať nové, je nevyhnutné správne ošetrenie hneď od začiatku. Tento článok vám prináša praktické rady, ako sa o novo vysadené vinice starať, aby sa čo najlepšie ujali a v budúcnosti prinášali bohatú úrodu.

Príprava sadeníc na výsadbu

Sadenice sa predávajú v špecializovaných predajniach vo zväzkoch alebo jednotlivo. Je potrebné ich uchovávať v chladnom a vlhkom prostredí, aby sa zabezpečila ich dlhá životnosť v dormantnom (spiacej) stave a zabránilo sa predčasnému pučaniu. V prípade predčasného vyklíčenia hrozí zlomenie nových výhonkov.

Keď si priveziete sadenice domov, neotáľajte s ich výsadbou. Uchovávajte ich opäť v tme a chlade. Približne dva dni pred výsadbou je vhodné skrátiť korene na dĺžku dlane a následne ich vložiť do nádoby s vodou, aby rastlina mohla začať prijímať vodu a pučať. Ideálne je do vody pridať aj koreňový stimulátor, ktorý ponúkame v práškovej alebo tekutej forme. Novinkou v našom sortimente je kvapalný koreňový stimulátor Razormin. Výhodou jeho použitia je vyššia tvorba koreňov, lepšie zakoreňovanie, zlepšenie odolnosti voči stresu a zvýšenie šancí na ujatie rastliny.

Pri samotnej výsadbe môžete korene namočiť do prípravku Agrisorb, ktorý necháte napučať vo vode, čím vznikne gél, ktorý bude révu zásobovať vodou. Agrisorb dokáže viazať až 250-násobok vody.

.
.
.

Príprava pôdy a starostlivosť po výsadbe

Po vysadení nových sadeníc je zásadné zabezpečiť, aby pôda okolo kríkov zostala kyprá. Pravidelné kyprenie podporuje rast koreňov, ničí burinu, ktorá by mohla mladé rastliny zadusiť, a zároveň zlepšuje prevzdušnenie pôdy, čo je kľúčové pre zdravý rast révy.

Výber správnej lokality na výsadbu vinice je kľúčovým faktorom, pretože pôda a terroir hrajú nezastupiteľnú úlohu v tom, ako sa vyvíja a prejavuje jedinečný charakter vína. Je dôležité vhodne kombinovať faktory, ako je typ pôdy a mikroklíma, aby sa dosiahli optimálne podmienky na pestovanie viniča.

Najprv vám v skratke opíšem moju situáciu. Mám vinicu, starú mnoho desiatok rokov a jej vek je, žiaľ, stále viac zrejmý. Už nerodí tak, ako kedysi, a každým rokom odumiera niekoľko kríkov. Rozhodol som sa ju preto obnoviť.

Obnova viníc (teda vyklčovanie starej a výsadba novej) patrí k bežnej práci vinohradníka. Vo všeobecnosti platí, že pôda by si po odstránení starej vinice mala najmenej dva roky oddýchnuť, mala by sa na nej počas tohto obdobia pestovať zelené hnojivo, doplniť do pôdy prvky, ktoré predchádzajúca výsadba vyčerpala, a pôda by sa mala dôkladne prevzdušniť a zbaviť pevných starých častíc a zvyškov koreňov. Toto zvládne hlbšia orba a po doplnení hnojív zapracovanie pôdy rotavátorom.

A teraz už k samotnej výsadbe révy a vplyvu terroir.

Pred samotnou výsadbou révy, či už na pôvodnom mieste, alebo na úplne novom, je vhodné vziať vzorky pôdy a nechať ich analyzovať v laboratóriu.

Čo je to terroir?

Pojem „terroir“ pochádza z francúzštiny a odkazuje na celkový charakter a zvláštnosti určitého miesta, ktoré ovplyvňujú pestovanie viniča. Terroir zahŕňa mnoho faktorov, ako sú pôda, klíma, expozícia slnku, sklon terénu a ďalšie geografické a klimatické aspekty.

Vo vinohradníctve a výrobe vína zohráva terroir dôležitú úlohu, pretože prispieva k jedinečnej chuti a charakteru vína z danej oblasti. Rôzne regióny majú odlišný terroir, čo vedie k vytváraniu rôznych štýlov vína.

Vinohradníci sa snažia využiť prirodzený terroir na vytvorenie vín s výrazným miestnym charakterom. Terroir môže ovplyvniť nielen chuť vína, ale aj jeho arómu, farbu a celkový štýl. Miestne podmienky pôdy a klímy môžu dať vínu charakteristické vlastnosti, ktoré sú jedinečné pre miesto pestovania viniča.

Pôda je totiž najdôležitejšou zložkou miestneho terroir. Táto informácia je dôležitá pri výbere odrody, ktorú chcete vysadiť. Ako sa hovorí, nie všetko sa hodí všade. Každá lokalita má svoj potenciál vo vzťahu k odrode, a preto je dôležité ho určiť a správne sa rozhodnúť.

Možno vám pri tomto náročnom rozhodovaní pomôže jednoduchá rovnica, ktorá trochu napovie, ako pôdu využiť. Vo všeobecnosti platí, že:

  • Na piesku sa tvoria vína, pri ktorých prevláda sviežosť, majú harmonické kyselinky a sú príjemne ľahké.
  • Mazľavý íl zase tvorí vína plné, silné a pevné.
  • Vápencové podložie dokáže vyprodukovať vína veľmi jemné, slané, chuťovo vyvážené a hebké.

Laboratórna analýza vám teda prezradí zloženie pôdy, čo uľahčí rozhodnutie, čo a kam vysadiť. Zároveň vám odhalí nedostatky alebo naopak nadbytky prvkov a živín v pôde, na základe čoho by ste mali následne správne zvoliť hnojivo.

11zkrzj3

Terroir je všetko. Pri výbere lokality určite nepodceňujte typ pôdy, ktorý má na výsledné víno obrovský vplyv. Pomôcť vám v tom môže laboratórna analýza, ktorá presne určí zloženie pôdy.

Ideálne sú ľahšie pôdy, teda kombinácia oboch týchto faktorov. Napríklad hlinené častice spomaľujú prienik vody, a tým dokážu rastlinu lepšie a dlhšie zavlažovať.

Kto pozná odrody viniča a svoj terroir, dokáže si na základe týchto analýz zodpovedne vybrať odrodu, ktorej bude venovať svoj čas počas nasledujúcich niekoľkých desaťročí. A kto váha a nie je si istý, nech sa obráti na svojich predkov. Naši starí rodičia väčšinou historicky uhádli tú správnu odrodu na správne miesto.

Rovnako ako mali vynikajúci zmysel pre výber miesta na výsadbu vinice, vedeli, kde končí mrazové pásmo aj kde je pôda príliš vlhká.

Avšak dnes by som sa priklonil skôr k vedeckejším metódam. Počasie a podmienky u nás sa menia. Určite sú iné, než boli pred sto rokmi. Bolo by zaujímavé vedieť, čo si o osemdesiat rokov povie vinohradník, ktorý bude odstraňovať moju tohtoročnú výsadbu. A čo príde po nej. Možno datle?

Podlom a viazanie letorastov

Hneď ako z naštepenej časti sadeníc vyrastú zelené výhonky, pristúpime k podlomu. Najprv ponecháme na každej sadenici 2 letorasty a ostatné úplne odstránime. Podlom vykonáme skoro, kým majú letorasty okolo 5 cm. Na sadenici ponechávame letorasty vyrastajúce priamo z hlavy (rúbu) mladej sadenice. Najvhodnejšie sú letorasty vyrastajúce čo najbližšie k zrezanému vrcholovému čípku rúbu, pretože pomáhajú rýchlo vytvoriť zával nad odrezaným čípkom. Akonáhle sú letorasty dlhé 10–15 cm, slabší z nich zaštipneme. V nasledujúcich rokoch bude tvoriť mrazový čípok na päte kmeňa kríka. Dlhší letorast čo najskôr vyviažeme k opornej tyčke, aby jeho vzpriamená poloha napomáhala rýchlemu rastu. Častým vyväzovaním letorastov, kyprením pôdy a prihnojovaním sadeníc môžeme už v prvom roku rastu vytvoriť dostatočne dlhý prírastok, ktorý môže byť v druhom roku zrezaný na výšku kmeňa.

Prihnojovanie pre rýchlejší rast

Na urýchlenie rastu sadeníc sa používa letné prihnojovanie. Aj keď bola pôda pri rigolácii hnojená zásobným hnojením a maštaľným hnojom, tieto živiny sú väčšinou mimo dosahu malého koreňového systému sadeníc. Ak prihnojíme v bezprostrednom okolí sadenice ľahko rozpustnými hnojivami do povrchovej vrstvy pôdy, živiny prenikajú pomaly ku koreňom a rast sa posilní. Hnojivá nikdy nerozhadzujeme na listy sadeníc ani úplne blízko ku koreňovému kmeňu sadenice. Miestne zvýšená koncentrácia živín by mohla poškodiť pletivá. Rozprášime ich v kruhu okolo sadeníc a zapracujeme kyprením do pôdy.

Ďalšie prihnojovanie vykonáme o mesiac kombinovaným, ľahko rozpustným alebo opäť tekutým hnojivom. Sadenice nepotrebujú veľa živín, stačí malá hrsť okolo každej sadenice alebo tekutá varianta hnojiva v zálievke. Tých máme vo Vinohradníckom dome niekoľko druhov. V suchých obdobiach sa rast sadeníc spomaľuje, a na jeho obnovenie je najvhodnejšia zálievka slabým živným roztokom kombinovaného hnojiva. Používa sa koncentrácia 0,1 – 0,2 %. Živný roztok aplikujeme pomocou tenkých hydrovrtov do hĺbky 15 cm v okolí sadenice tak, aby k sadenici prišlo asi 2 l vody. Alebo sa na menších výsadbách robia do rovnakej hĺbky vpichy priebojom, do ktorých sa nalieva živný roztok kanvicou alebo hadicou z nádoby vezenej na prívesnom vozíku.

Ak by sme zavlažovali sadenice do misiek vytvorených pri kyprením pôdy okolo sadeníc, je potrebné väčšie množstvo vody alebo živného roztoku. Po vsiaknutí povrchovej zálievky sa vytvorí v miskách pevná kôra vyschnutej pôdy. Tú musíme čo najskôr po uschnutí povrchu narušiť kyprením, čím zamedzíme výparu zálievkovej vody a obnovíme prístup vzduchu do pôdy okolo sadenice.

Postup prihnojovania

  • Hnojivá nerozhadzujeme na listy sadeníc ani úplne blízko ku koreňovému kmeňu.
  • Rozprášime hnojivo v kruhu okolo sadeníc a zapracujeme ho do pôdy kyprením.
  • V suchých obdobiach pridáme k zálievke ľahký živný roztok aplikovaný do hĺbky 15 cm.

Ochranné prostriedky

  • Ochranné tubusy: Vytvárajú mikroklímu, ktorá chráni sadenice pred mrazom a priamym slnkom.
  • Mulčovacie plachty: Zabraňujú rastu
.
.
.