Milí zákazníci, spustili sme novú verziu nášho e-shopu, ktorá zatiaľ môže obsahovať drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme však na tom, aby všetko fungovalo, ako má. Ak narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá! Ďakujeme za Vašu trpezlivosť a pochopenie.

Sercadic 30 ml proti strupovitosti a padlí

Fungicídny prípravok proti chrastavitosti a múčnatke na jádrovinách a proti múčnatke révovému na viniči.
Dostupnosť Skladom (>5 ks)
Kód: 1089
12,09 € 10,08 € bez DPH
Sercadic 30 ml proti strupovitosti a padlí
Sme profesionáli
Sme profesionáli
rozumieme vínu
Preprava k vám
Preprava k vám
už od 49 Kč
Zákaznícka podpora
Zákaznícka podpora
telefonicky a online
Rýchle spracovanie objednávky
Rýchle spracovanie objednávky
od balenia po prepravu

Fungicídny prípravok proti chrastavitosti a múčnatke na jádrovinách a proti múčnatke révovému na viniči. Nová účinná látka: fluxapyroxadu 300 g /l (26,5% hmotnosti)

Ako účinkuje

Prípravok SERCADIS obsahujúci účinnú látku fluxapyroxadu je vysoko účinný fungicíd ochraňujúci vinič a jadroviny proti hubovým chorobám. Liek veľmi dobre pôsobí proti triedam húb: Ascomycetes, Basidiomycetes, Deuteromycetes a Zygomycetes. Účinná látka fluxapyroxadu vykazuje výborný preventívny aj kuratívny účinok. Fluxapyroxadu silne inhibuje klíčenie spór húb, predlžovanie hubových vlákien, rast mycélia a sporuláciu, pokrýva teda účinne všetky fázy rastu a rozmnožovanie húb a zabraňuje tak vývoju hubových chorôb.

Pre aké rastliny a choroby je registrovaný

  • jadroviny (chrastavitosť, múčnatka)
  • vinič (múčnatka révové)

Ako ho použiť

  • jadroviny - postrekom od začiatku pučania až do začiatku zrenia, max. 3x za rok, interval medzi postrekmi 7-14 dní
  • vinič - postrekom od prvého vyvinutého listu až do fázy vybarevení bobúľ, max. 3x za rok, interval medzi postreky 10-21 dní
  • postrek ukončite pri dokonalom zvlhčenie, najneskôr na začiatku skanutí kvapiek aplikačnej kvapaliny z povrchu listu
  • prípravok nesmie zasiahnuť okolité porasty (pre ktorých nie je tento liek registrovaný)

Dávkovanie

  • Jadroviny,  Padlí (OL 35 dní). Aplikujte od začiatku pučania do začiatku zrenia. Max. 3x za rok. Interval medzi aplikáciami je 7 - 14 dní:  2,5 ml /10 l
  • Jadroviny,  Chrastavitosť   (OL 35 dní). Aplikujte od začiatku pučania do začiatku zrenia. Max. 3x za rok. Interval medzi aplikáciami je 7 - 14 dní:  2,5 ml /10 l
  • Vinič,  Padlí révové   (OL 35 dní). Aplikujte od prvého vyvinutého listu, do fázy vyfarbených bobúľ. Max. 3x za rok. Interval medzi aplikáciami je 10 - 21 dní: 1 , 5 ml /10 l

Hrdza hrušková - hrdzavosť hrušky

Hrdza hrušková je hubová choroba, ktorá patrí v SR k najrozšírenejším chorobám hrušiek. Túto chorobu spôsobuje mikroskopická huba Gymnosporangium sabinae. Táto huba k svojmu vývoju potrebuje 2 hostiteľa, ktorými sú hruška a niektoré druhy borievky (napr. borievka prostredná, či borievka chvojka). Medzi hostiteľa však nepatria tuje (zeravy) cyprušteky či cyprušteky a ani voľne rastúci borievka obyčajná. Spravidla však platí, čím bližšie rastú hrušky a hostiteľské borievky, tým je väčšia šanca na výskyt choroby. V prípade, že sú hostitelia od seba vzdialení 200 metrov a viac, riziko poškodenia je oveľa nižšie.

Zimou však pôvodcu hrdzavosti neodstránime. Hostiteľ prezimuje na borievkach. Infikované vetvy v predjarí mierne zdúria av dobe kvetu hrušiek sa na nich vytvárajú špeciálne rôsolovité a za sucha prášivé útvary. V prípade silnej infekcie sa podstatne znižuje asimilácia, čo bohužiaľ negatívne ovplyvňuje ako rast a vyzrievanie letorastov, tak aj veľkosť zberu a kvalitu plodov. Ak sa však infekcia nepodarí zachytiť zo začiatku a nasledujú viacročné silné infekcie, stromy presychajú a tiež aj úplne odumierajú.

Čo sa týka odrôd hrušiek, existujú určité rozdiely v náchylnosti. Medzi veľmi náchylné sa radí napr. 'Boscova fľaštička', 'Clappova', 'Lucasova', 'Parížanka', 'Williamsova'. Odolnejšími odrodami sú napríklad 'Bohemica', 'Decora', 'Dicolor', 'Radana' a i.). V prípade silnejšej infekcie nemajú tieto rozdiely podstatnejší význam. Tzv. ázijské hrušky (nashi, kumoi, hruškojablká) sú tiež napádané, ale s podstatne slabšími príznakmi. Nájdeme však aj odrodové rozdiely v náchylnosti.

Aby sme predišli tejto chorobe, je dôležité oboch hostiteľov izolovať tak, aby rástli čo najďalej od seba. Nie je to však vždy jednoduché, pretože tieto hostiteľské rastliny môžu často rásť aj na pozemkoch iných majiteľov. Ďalšou možnosťou je však tiež odstrániť ložiská chorôb na vetvách borievok, táto možnosť však musí byť vykonaná včas (najneskôr v predjarí). Pokiaľ premýšľate, čo s opadnutým napadnutým lístím, nemusíte mať obavy. Je možné ich kompostovať.

Prípravky, ktoré je možné použiť v prípade výskytu hrdzavosti hrušky:

  • ZDRAVÉ jablko plus (súprava)
  •  PROTI chrastavitosti a múčnatke (Sercadis)
  •  Scala
  •  Discus
  •  Bellis
  •  Topas 100 EC
  •  Dagonis
  •  Merpan 80 WG

Najväčšie riziko prenosu choroby je pri daždi. Na napadnutie hrušiek je týmto rizikovým obdobím práve doba krátko pred kvetom a 2-3 týždne po odkvitnutí.

Na ošetrenie vyššie uvedenými prípravkami odporúčame tieto 2 termíny:

  • 1x pred kvetom (fáza ružového púčika)
  • 1x po odkvitnutí

POZOR! Rozhodne neodporúčame používať prípravek Ortiva. Tento postrek nemá registráciu na použitie na jadroviny (hrušne) - to znamená, že nemá testy účinnosti ani testy na to, aké účinky by na strom mohol mať...či nie je fytotoxický, apod. Ortiva, aj keď je na obale uvedená hrdza ( nie je hrdza ako hrdza!!!), tak na ošetrenie hrušiek proti hrdzi hruškovej sa nesmie používať!!! Ďalej tiež nepoužívajte Champion 50 WG pri výskyte hrdzavosti hrušiek. Jedná sa o meďnatý prípravok, ktorý neúčinkuje proti hrdzi na hruškách! Naopak, pri aplikácii by sa tiež mohlo zákazníkovi stať, že celému stromu spadne lístie!

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: