Suchý ľad 1 kg
Vynikajúci pomocník pre všetkých (nielen) vinárov. Chráni mušt pred kyslíkom, zlepšuje a predlžuje uvoľňovanie prirodzených aromatických látok, farby aj chute z hrozna. Skvalitňuje proces kvasenia (možno použiť aj na kryomaceráciu). Neovplyvňuje chuť nápoja.
Na predaj len počas sezóny vinobrania.
Suchý ľad je pevnou formou oxidu uhličitého (CO2) a je ideálnym chladiacim prostriedkom, ktorý nachádza široké uplatnenie v potravinárstve, priemysle. Veľkou výhodou suchého ľadu je efektívne chladenie potravín (má teplotu -78,5 ºC) bez toho, aby došlo k jeho uvoľňovaniu do nápoja (na rozdiel od ľadu v nápoji netopí, ale sublimuje - z pevného skupenstva prechádza do plynného bez toho, aby sa menil na kvapalinu - suchý ľad nachladí potravinu a potom sa "vyparí" do vzduchu).
Využitie suchého ľadu vo vinárstve
- Chráni hrozno pri samotnom zbere - pelety suchého ľadu je možné ľahko použiť už pri zbere hrozna - zabraňuje sa tým predčasnej fermentácii
- Zamedzuje prehrievaniu hrozna pri preprave - jednoduché presypanie suchým ľadom zabráni prehrievaniu hrozna počas transportu z vinice k spracovateľovi vína. Chráni tak pred vznikom rôznych chorôb
- Zaistí stabilnú teplotu rmutu - pridaný suchý ľad chráni rmut pred nežiaducou oxidáciou, zníži hodnotu pH, čo prispieva k zlepšeniu kvality vína.
- Prirodzene ochraňuje mušt - prirodzeným odparovaním suchého ľadu vzniká inertná atmosféra, ktorá tak chráni mušt pred kyslíkom. Odpadá tak potreba pridávať do muštu antioxidačné prípravky (síra, tanín, ...)
- Kryomacerácia - rýchle schladenie čerstvo pomletého rmutu na teplotu maximálne 10 ºC a udržanie tejto teploty po dobu niekoľkých hodín až dní. Tým dochádza k výraznej extrakcii prirodzených aromatických látok, odrodových vlastností a celkového charakteru vína. Hotové vína sú rovnako stabilnejšie voči oxidácii aj ostatným vadám. Suchý ľad aplikujte do rmutu už v priebehu jeho samotného mletia a dôkladne rozprestrite v celom objeme.
Dávkovanie
- 1 kg suchého ľadu ochladí 100 kg hrozna cca o 1 stupeň,
- v prípade dávkovania do hrozna, rmutu a tekutiny treba suchý ľad rovnomerne rozprestrieť v celom objeme nápoja (inak začnú vznikať krusty ľadu).
Ako prebieha odber suchého ľadu v praxi?
- Pelety suchého ľadu s priemerom 3 mm vám naplníme do vášho termoboxu, prípadne si môžete vybrať z ponúkaných termoboxov s objemom 5 kg, 15 kg alebo 20 kg,
- uvedená cena platí za 1 kg suchého ľadu bez termoboxu.
Bezpečnostné upozornenie
- Oxid uhličitý, tuhý (suchý ľad) UN 1845, trieda 9, netoxický, nehorľavý.
- Extrémne studený -78,5 °C.
- Kontakt s výrobkom môže spôsobiť omrzliny.
- Oxid uhličitý môže spôsobiť udusenie.
- Oxid uhličitý je ťažší ako vzduch.
- So suchým ľadom nehrajte hry, nejedzte ho, ani nedávajte do nápojov.
- Nepoužívajte plynotesný kontajner.
- Manipuláciu vykonávajte vždy v ochranných rukaviciach.
- Skladujte a prepravujte v dobre vetraných priestoroch.
Ako skladovať suchý ľad?
Optimálne je chladné miesto, kam nesvieti slnko. Ak máte doma mrazničku, dajte celý box do nej. Výrazne spomalíte odparovanie.
Ako dlho vydrží suchý ľad?
Suchý ľad sa neustále odparuje. Rýchlosť odparovania pri teplote 20 ° C sa pohybuje okolo 15% z celkovej váhy ľadu. V tabuľke nájdete o koľko sa zníži váha ľadu za 24, 48 a 72hodín.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.