Milí zákazníci, spustili sme novú verziu nášho e-shopu, ktorá zatiaľ môže obsahovať drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme však na tom, aby všetko fungovalo, ako má. Ak narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá! Ďakujeme za Vašu trpezlivosť a pochopenie.

Posledné hrozby pred vinobraním - ako na ne

Dážď z posledných dní určite prospel všetkým rastlinám vrátane vinice. Pomohol nielen jej vitalite ale aj plesni sivej, pre ktorú sú teraz ideálne podmienky. Okrem nej chcú úrodu predčasne uzmout aj o niečo živší predátori. Ako sa s týmto všetkým vysporiadať a dôjsť tak k plnohodnotnému vinobraniu?​

David Neduchal, tím Vinárskeho domu Kopeček, 23.8.2022.

Pokiaľ sa ešte chystáte aplikovať ochranný postrek, je veľmi dôležité strážiť si ochrannú lehotu. To je obdobie, kedy sa od aplikácie postreku nesmú plody konzumovať či spracovávať. Všetky tieto údaje sú samozrejme v návode, ktorý súčasťou balenia postreku.

Čo ak nie je ochranná lehota uvedená, alebo je označená piesne AT? Agrotechnická lehota (AT) znamená to, že ochranná lehota je nula dní, teda nie je vyžadovná vôbec. To isté platí aj pre situáciu, keď lehota nie je uvedená. Treba aj tak veľmi dôkladne čítať pribalený návod, ktorý je súčasťou balenia postreku. 

A čo sa z postrekov aktuálne ešte dá použiť? Tak napríklad Magnicur Quick alebo Prolectus. Po aplikácii týchto postrekov musíte so zberom počkať ešte aspoň 14 dní. Ďalej sa ponúka Serifel, ktorý má lehotu len 3 dni a v ponuke máme aj účinné biopostreky Vitisan alebo AquaVitrin K, ktoré sú samozrejme úplne bez ochrannej lehoty.

Okrem hubových chorôb sa vinári začínajú obávať aj vysoko výkonných zberačov s krídlami. Škorci dokážu behom pár minút zlikvidovať kompletne celú úrodu.

Ubrániť sa tejto potencionálnej katastrofe možno rôznymi prostriedkami, najčastejšie sú to ochranné siete. Vinárom sa najviac osvedčila sieť s rozmerom 1,23 x 500 m, a to pre svoje praktické využitie, účinnosť, optimálny rozmer, ale aj fakt, že sa dá po použití namotať späť na valec a znovu použiť ďalšie roky.

Takto nainštalované siete bezpečne pred hladovými škorcami vinicu ochránia.

Trochu priamočiarejšia metóda ochrany je plynové delo. Ono to síce predátorov priamo neodstreľuje, ale vďaka svojim pravidelným a hlasným výstrelom (akustický tlak môže vzrásť na 100 – 120 decibelov) sa vašej vinici bezpečne vyhnú. Pozrite sa naň bližšie, vyzerá naozaj úchvatne.

Poslednou možnosťou sú rôzne atrapy, ktoré škorce odrádzajú svojim vzhľadom. Napríklad maketa sokola alebo vrany, ktorú stačí zavesiť nad vinicou.

Novinkou posledných rokov je holografická páska. Najnovšia technológia trojrozmernej potlače špeciálnej lesklej fólie vytvára mnohopriestorový obraz, pripomínajúci tvar očí dravca, ktorý sa pri prelete vtákov neustále mení a tým dochádza k ich vystrašeniu.

Maketa dravce, hlídající zahradu. Stejně tak pohlídá i vinici. Špačci se jej bojí.

No a je tiež najvyšší čas na inventúru v pivnici. U nás vo Vinárskom dome sme bohato predzásobení, ale z minulých rokov viem, ako rýchlo sa zásoby vedia predať a potom všetci nervózne čakáme na tovar. Či už ide o kvalitné enologické prípravky ako napr. kvasinky, výživy, enzýmy, bentonity či ďalšie nevyhnutné veci, ako sú mlynčeky, lisy, kade a tiež nerezové nádoby s plávajúcim vekom.

V tomto období sa úroda blíži rapídnym spôsobom a my sme na ňu vždy pripravení. A vám prajem, aby toto obdobie plné nervozity prebehlo čo najpokojnejšie. Príde vinobraní a vinári si ho aj napriek jeho veľkej náročnosti určite, tak ako každý rok, vychutnajú.